Wesele i  ślub - Portal weselny - Porady, ciekawostki, baza firm.
27 maja 2020, Izydora, Jana, Juliusza
STRONA GŁÓWNA REKLAMA REGULAMIN PRACA KONTAKT PARTNERZY NEWSLETTER
ARTYKUŁY
moda ślubna
wydarzenia
prasa ślubna
formalności
obyczaje
organizacja wesela
koszty ślubu
wieczór kawalerski
wieczór panieński
podróż poślubna
księga imion
ciekawostki
kulinarnie
zabawy weselne
sondaże

BAZA FIRM
suknie ślubne
akcesoria ślubne
bielizna ślubna
catering
cukiernie
dekoracje weselne
fotografia
garnitury
jubilerzy; biżuteria
konsultanci ślubni
kwiaciarnie
limuzyny
noclegi
obuwie ślubne
oprawa muzyczna
podróż poślubna
prezenty ślubne
przewóz gości
restauracje
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
szkoły tańca
trunki i napoje
videofilmowanie
zaproszenia
USC

GALERIE śLUBNE
Suknie ślubne
Garnitury
Bielizna
Limuzyny
Biżuteria
Fotografia ślubna
Bukiety ślubne

OGŁOSZENIA
sprzedam
kupię
dam zamienię

Wystawa Sztuki Złotniczej

Galeria YES zaprasza na pokonkursową wystawę sztuki złotniczej

 

 

Brylant / Brylart

 

Opraw brylant w talent

 

Brylant. Najszlachetniejszy minerał w najdoskonalszym szlifie. Legenda wśród kamieni szlachetnych. Diament jest najtwardszym minerałem i właśnie twardość spowodowała przypisanie mu szeregu magicznych cech i symbolicznych znaczeń.

Jest symbolem niezłomności, odwagi i stałości. Dopiero w XVII wieku poznano jego najistotniejszą  cechę – blask. Dzięki rozwojowi nauki i odkryciom w dziedzinie optyki, powstał matematyczny model idealnego szlifu diamentu. Ze względu na nieporównywalny blask został nazwany szlifem „brylantowym”. Istotą tego szlifu jest uzyskanie niemal pełnego odbicia światła padającego na diament niezależnie od kąta patrzenia.

To właśnie brylant stał się tematem konkursu Brylant/Brylart, zorganizowanego przez Galerię YES z okazji 10-lecia jej istnienia. Konkurs miał charakter zamknięty. Zadanie polegało na stworzeniu dzieła, w którym umieszczony będzie brylant przekazany artyście przez galerię. Decyzję jaki przedmiot powstanie, organizator pozostawił twórcom do wyboru. Nie było żadnych ograniczeń. Tu jest właśnie ukryty sens konkursu. Brylant znamy wszyscy z salonów jubilerskich. Ale jak poradzą sobie z brylantem artyści znani głównie z niekonwencjonalnego podejścia do biżuterii i materiałów?

Jury konkursu miało dokonać oceny prac pod względem formalnym i warsztatowym, w zgodzie z założeniem konkursu. (...)        

Staraliśmy się wybrać prace na wystawę tak, by pokazać całe bogactwo form i różnorodność sposobów myślenia, jakimi posługują się artyści złotnicy. Nagrodziliśmy trzy prace, wyróżniliśmy dwie. Jest coś, co je łączy. Narracja. Prace, gdy im się dobrze przyjrzeć opowiadają o diamencie. (...)

Dzięki nadesłanym na konkurs wielu pracom na bardzo wysokim poziomie, konkurs Brylant/Brylart stał się interesującym i wyjątkowym wydarzeniem artystycznym. Pozostaje mieć nadzieję, że Galeria YES zechce kontynuować tę formułę konkursu. Impreza cykliczna dawałaby bowiem szansę na obiektywne i szersze spojrzenie na biżuterię artystyczną i dokonania jej twórców. I jestem pewien, że w niedługim czasie stałby się najważniejszym wydarzeniem tej dziedziny sztuki w Polsce.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Za pasję, pracę i czas poświęcony przy realizacji prac konkursowych, za chęć i odwagę podjęcia konkursowego wyzwania.

Ze wstępu do katalogu - Tomek Ogrodowski
Członek jury Konkursu Brylant/Brylart

 

Do Konkursu - zorganizowanego z okazji 10-lecia Galerii YES - zgłoszono 84 prace 80 artystów, spośród których do udziału w wystawie jury zakwalifikowało 27 prac. Prace te można zobaczyć także na stronie www.yes.com.pl

Konkurs sztuki złotniczej „Brylant / Brylart” wraz z wystawą pokonkursową objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Sponsor konkursu i wystawy - Sklepy Jubilerskie YES
Strona: 1

<- Wstecz Do góry