Wesele i  ślub - Portal weselny - Porady, ciekawostki, baza firm.
21 maja 2024, Donata, Jana, Kryspina
STRONA GŁÓWNA REKLAMA REGULAMIN PRACA KONTAKT PARTNERZY NEWSLETTER
ARTYKUŁY
moda ślubna
wydarzenia
prasa ślubna
formalności
obyczaje
organizacja wesela
koszty ślubu
wieczór kawalerski
wieczór panieński
podróż poślubna
księga imion
ciekawostki
kulinarnie
zabawy weselne
sondaże

BAZA FIRM
suknie ślubne
akcesoria ślubne
bielizna ślubna
catering
cukiernie
dekoracje weselne
fotografia
garnitury
jubilerzy; biżuteria
konsultanci ślubni
kwiaciarnie
limuzyny
noclegi
obuwie ślubne
oprawa muzyczna
podróż poślubna
prezenty ślubne
przewóz gości
restauracje
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
szkoły tańca
trunki i napoje
videofilmowanie
zaproszenia
USC

GALERIE śLUBNE
Suknie ślubne
Garnitury
Bielizna
Limuzyny
Biżuteria
Fotografia ślubna
Bukiety ślubne

OGŁOSZENIA
sprzedam
kupię
dam zamienię

Róże na bukiet ślubny - Od historii po symbolikę

autorem artykułu jest Agata Drotlew


Kwiat róży jest niepodważalnym symbolem miłości. Dowód na to pojawia się już w Antyku, gdzie róże były symbolem Afrodyty, bogini miłości. Już od końca średniowieczna ludzie właśnie za pomocą tego kwiatu wyrażali swe uczucia, a uprawiane są od starożytności, kiedy to ogrody różane nazywane były rosariami.

 

 


Charakterystyka

Dzięki bogatej kolorystyce pasują do każdej okazji. Ciekawostką jest, że na świecie występuje 200 gatunków dzikich róż i wszystkie nazywane są po prostu dzikimi różami. Odmian szlachetnych ten piękny kwiat posiada prawie 20 tyś. Jest więc w czym wybierać.Wygląd

Nie możemy zapominać o tym, że łodygi tych delikatnych kwiatów są często owłosione i pokryte kolcami. Liście róży są bardzo różnorodne w swym kształcie i fakturze: piłkowane lub ząbkowane, są matowe i błyszczące, występują też w różnych barwach, od odcieni zieleni po czerwienie. Kwiaty róży są duże i rosną pojedynczo lub w kwiatostanach. Pięknie pachną. Róże posiadają również owoce, które może nie są tak piękne jak kwiaty, ale również mogą ozdobić jesienny bukiet ślubny. Płatki róż są jedno lub dwubarwne, a niektóre zmieniają swój odcień w miarę przekwitania.

Muza

Róże od dawna inspirowały malarzy, pisarzy, główną rolę odgrywały w literaturze, sztuce, zdobnictwie, architekturze, symbolice i obrzędowości, a nawet w cukiernictwie. Wiele znanych i szanowanych pisarzy opiewało w swych utworach kwiat róży, jak np. Dante, Wawrzyniec Wspaniały czy Szekspir. A któż nie pamięta Małego Księcia, który raz ujrzawszy piękną różę nie potrafił już bez niej żyć.

Symbol

Czerwona róża jest symbolem przede wszystkim miłości, ale i tęsknoty. „Mówi”: kocham Cię najbardziej na świecie, do szaleństwa. Biała róża to symbol niewinności i czystości, a i zapewnia o wartości osoby, która ją otrzymuje, szczerości i czystości uczuć, czasem oznacza także skrytą miłość. Połączenie w bukiecie kwiatów białych i czerwonych oznacza żar serca. Róża o kolorze żółtym „prosi” o odwzajemnienie miłości lub szczerą przyjaźń. Kwiaty róży o kolorze herbacianym, to wyznanie – podobasz mi się, jesteś śliczna. Wreszcie róża o kolorze odpowiednim do swojej nazwy, czyli różowym, jest to przysięga miłości i obietnica wiecznego szczęścia.

 

 


Wiązanka

Róże możemy łączyć z wieloma innymi gatunkami kwiatów, mniej czy bardziej szlachetnymi. Pięknie wyglądają w bukiecie o jednolitej kolorystyce, jak również w kolorowych bukietach, które ostatnio są coraz bardziej popularne. Możemy upiększyć ślubną wiązankę sznurami pereł, fikuśnie wywiniętymi liśćmi, owocami jagody, brokatem, cekinami czy pączkami. Róże zawsze były modne i to się chyba nigdy nie zmieni.


Paulina Wądrzyk
Helst - As You Wish!
www.portalslubny.net - Przewodnik Młodej Pary

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Strona: 1

<- Wstecz Do góry