Intercyza a podatek
Istnienie rozdzielności majątkowej między małżonkami uniemożliwia im dokonanie wspólnego rocznego rozliczenia PIT także wtedy, gdy rozdzielność powstała w ciągu roku podatkowego.
Intercyza a pit Jedną z zalet wspólności majątkowej jest możliwość wspólnego rozliczania się z podatku PIT. Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu mogą być – na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym – opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, jeśli istnieje między nimi wspólność majątkowa i pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Każda wspólność majątkowa (także ta uregulowana w intercyzie) pozwala na wspólne rozliczanie się małżonków z podatku PIT. Nie jest bowiem istotny zakres przyjętej przez małżonków wspólności – może być ona zarówno rozszerzona, jak i ograniczona. Przywilej wspólnego opodatkowania będzie wyłączony jedynie w razie istnienia między małżonkami rozdzielności majątkowej i to w jakimkolwiek okresie roku podatkowego.
Podstawa prawna. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 ze zm.). Ustawa z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. nr 36, poz. 180 ze zm.). Ustawa z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk (t.j. Dz.U. z 1963 r. nr 59, poz. 328 ze zm.).
|