Ślub konkordatowy - wymagane dokumenty
15 listopada 1998 roku została podpisana pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską tzw. umowa konkordatowa. Zgodnie z tą ustawą wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mają możliwość zawierania tylko jednego ślubu - kościelnego, a nie jak do tej pory dwóch - cywilnego i kościelnego. Dwie oddzielnie ceremonie ślubne w kościele i Urzędzie Stanu Cywilnego nie są już konieczne, aczkolwiek narzeczeni mogą się na nie zdecydować. Niestety nie ominą Parę Młodą wizyty w Urzędach Stanu Cywilnego. Ślub konkordatowy zawierany jest najczęściej w parafii Panny Młodej lub Pana Młodego. Można wziąć ślub w innym kościele, wymaga to jednak zgody własnej parafii.
Wymagane dokumenty w USC: W przypadku panny lub kawalera: - odpis skrócony aktu urodzenia - dowód osobisty do wglądu
W przypadku wdowy lub wdowca: - odpis skrócony aktu urodzenia - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka - dowód osobisty do wglądu
Odpisy aktu urodzenia można pobrać tylko w USC właściwym ze względu na miejsce urodzenia. Istnieje możliwość przesłania odpisu z USC np. z innego miasta do urzędu w miejscu zamieszkania narzeczonej (-nego). Należy wystąpić wtedy ze specjalnym wnioskiem w USC, w którym załatwiać będziemy resztę formalności.
Wymagane dokumenty w parafii: - dowody osobiste - świadectwa chrztu oraz świadectwa bierzmowania narzeczonych, które pobiera się z parafii chrztu - świadectwa nauki religii ze szkoły - zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego - zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich przez narzeczonych i odbycia spotkań w poradni rodzinnej - zaświadczenie o wygłoszeniu/wywieszeniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych - dokument o zapowiedziach wystawia parafia Panny Młodej. Pan młody zanosi formularz zapowiedzi do swojej parafii, który po 4 tygodniach, z odpowiednimi pieczęciami i podpisami odnosi do parafii narzeczonej. - zaświadczenia o odbyciu przez narzeczonych co najmniej 2 spowiedzi.
|