Wesele i  ślub - Portal weselny - Porady, ciekawostki, baza firm.
2 kwietnia 2025, Franciszka
STRONA GŁÓWNA REKLAMA REGULAMIN PRACA KONTAKT PARTNERZY NEWSLETTER
ARTYKUŁY
moda ślubna
wydarzenia
prasa ślubna
formalności
obyczaje
organizacja wesela
koszty ślubu
wieczór kawalerski
wieczór panieński
podróż poślubna
księga imion
ciekawostki
kulinarnie
zabawy weselne
sondaże

BAZA FIRM
suknie ślubne
akcesoria ślubne
bielizna ślubna
catering
cukiernie
dekoracje weselne
fotografia
garnitury
jubilerzy; biżuteria
konsultanci ślubni
kwiaciarnie
limuzyny
noclegi
obuwie ślubne
oprawa muzyczna
podróż poślubna
prezenty ślubne
przewóz gości
restauracje
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
szkoły tańca
trunki i napoje
videofilmowanie
zaproszenia
USC

GALERIE śLUBNE
Suknie ślubne
Garnitury
Bielizna
Limuzyny
Biżuteria
Fotografia ślubna
Bukiety ślubne

OGŁOSZENIA
sprzedam
kupię
dam zamienię

Intercyza...

Zawarcie małżeństwa wywołuje skutki nie tylko w sferze osobistej, ale i majątkowej. Stosunki majątkowe w małżeństwie mogą się opierać na wspólności ustawowej lub małżeńskiej umowie majątkowej, czyli tzw. intercyzie.
Wybór należy do małżonków, ale mogą go dokonać jeszcze przed ślubem. W takiej sytuacji umowa ta zacznie obowiązywać, gdy strony faktycznie zawrą małżeństwo. Koszt intercyzy to mniej więcej 400 zł.
Celem intercyzy jest odstąpienie od wspólności ustawowej i określenie przez małżonków, w sposób dobrowolny, zasad przynależności poszczególnych składników majątkowych do majątku wspólnego lub do majątków odrębnych.
Może to polegać na umownym rozszerzeniu lub ograniczeniu zakresu majątku wspólnego, albo wprowadzeniu rozdzielności majątkowej.
Małżonkowie nie mogą natomiast uregulować swoich stosunków majątkowych w sposób nieprzewidziany przepisami kodeksu rodzinnego.
Wiele par decyduje się na sporządzenie intercyzy czyli kontraktu przedślubnego. Jeżeli małżonkowie zawierają intercyzę po ślubie to wszystko czego dorobili się do dnia sporządzenia intercyzy stanowi ich wspólny majątek.
Na mocy intercyzy małżonkowie mogą: rozszerzyć wspólność ustawową, ograniczyć wspólność ustawową, wyłączyć wspólność czyli ustanowić ustrój rozdzielności majątkowej. Intercyza zawsze musi być zawarta w formie aktu notarialnego, sporządzona inaczej nie jest ważna.
Ponadto zawsze wymagana jest zgoda obojga małżonków do sporządzenia intercyzy
.

Wspólność rozszerzona to ustrój majątkowy obejmujący przedmioty lub prawa majątkowe, które należą do odrębnego majątku ( np. nabyte przez małżonków przed wstąpieniem w związek małżeński lub przedmioty, które np. służą do zaspokojenia osobistych potrzeb małżonka).

Wspólność ograniczona zachodzi wówczas, kiedy z majątku wspólnego wyłączane są określone przedmioty lub prawa majątkowe ( np. wynagrodzenie za pracę, dochody z odrębnego majątku), ale nadal w tym ustroju majątkowym pozostają jakieś przedmioty w majątku wspólnym małżonków.

Rozdzielność majątkowa polega na tym, iż małżonkowie nie posiadają majątku wspólnego, natomiast istnieją ich majątki odrębne. Każdy z małżonków mimo, iż razem dzielą życie to samodzielnie zarządzają swoim majątkiem i mogą nim swobodnie rozporządzać.

Zmiany umów majątkowych również zawsze należy dokonywać w formie aktu notarialnego, gdyż tylko w takiej formie będą ważne.




Strona: 1

<- Wstecz Do góry