Wesele i  ślub - Portal weselny - Porady, ciekawostki, baza firm.
29 marca 2024, Eustachego, Eustachiusza, Wiktoryna
STRONA GŁÓWNA REKLAMA REGULAMIN PRACA KONTAKT PARTNERZY NEWSLETTER
ARTYKUŁY
moda ślubna
wydarzenia
prasa ślubna
formalności
obyczaje
organizacja wesela
koszty ślubu
wieczór kawalerski
wieczór panieński
podróż poślubna
księga imion
ciekawostki
kulinarnie
zabawy weselne
sondaże

BAZA FIRM
suknie ślubne
akcesoria ślubne
bielizna ślubna
catering
cukiernie
dekoracje weselne
fotografia
garnitury
jubilerzy; biżuteria
konsultanci ślubni
kwiaciarnie
limuzyny
noclegi
obuwie ślubne
oprawa muzyczna
podróż poślubna
prezenty ślubne
przewóz gości
restauracje
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
szkoły tańca
trunki i napoje
videofilmowanie
zaproszenia
USC

GALERIE śLUBNE
Suknie ślubne
Garnitury
Bielizna
Limuzyny
Biżuteria
Fotografia ślubna
Bukiety ślubne

OGŁOSZENIA
sprzedam
kupię
dam zamienię

Zrozumieć niezrozumiałe. O komunikowaniu się kobiet i mężczyzn.

Pewni narzeczeni, Marek i Kasia, mieli wybrać papiery do zaproszeń w kolorze ecri. Marek wybrał kilka możliwości, na co Kasia powiedziała: „W zasadzie nie jest źle. Wolałabym jednak żeby te odcienie lepiej do siebie pasowały, ten papier czerpany też mógłby być inny, poproś tą Panią ze sklepu żeby pokazała ci coś innego”. Kasia nie mogła pojechać z narzeczonym ponieważ miała miarę sukni.
Przy rozmowie obecna była siostra narzeczonego, Magda. Stwierdziła że pomoże Markowi wybrać papier, i gdy wsiadali do samochodu spytała go czy nie przejmuje się za bardzo fochami Kasi. Marek był zdumiony, ponieważ był przekonany, że papier się podoba Kasi, a to co wymaga zmiany to kosmetyczna korekta.


A jaka jest Państwa opinia? Czy Marek trafnie odczytał intencje Kasi? Dlaczego Magda była przekonana, że jest ona niezadowolona i stroi fochy?

Prawdopodobnie dlatego, że będąc kobietą lepiej i trafniej odczytywała treści zawarte w kobiecym sposobie przekazywania tego typu informacji.

Różnice pojawiają się także innych obszarach komunikowania się. Obie płcie w inny sposób podejmują decyzje, inaczej też negocjują.



Czym innym jest dla nich konflikt i rywalizacja. Czemu innemu służy rozmowa. Są także różnice w oczekiwaniach dotyczących udzielania wsparcia i okazywania bliskości.

Oczywiście można przeżyć życie i nie zdawać sobie sprawy z tych odmienności lub prezentować stanowisko, że „zrozumieć kobiety to próżny "trud” albo „ mężczyźni są dziwni”. Czy można sobie jednak na takie podejście pozwolić, kiedy właśnie planuje się spędzenie życia z tym niezrozumiałym kimś?
Na co dzień mamy dla siebie coraz mniej czasu. Pomocna w budowaniu stabilnego, dobrze rozumiejącego się związku może być psychologia, a  poznanie i zrozumienie języka drugiej płci może być kluczem do sukcesu.

Choć obok siebie, żyjemy w innych światach.

Nasze, – czyli kobiece i męskie - drogi ewolucyjne, choć równoległe, mają swoje własne trasy, a koleiny norm i oczekiwań, jakie ma społeczeństwo nie są jednakowe dla obu płci.

Genezę różnic między płciami można wytłumaczyć przynajmniej na dwa sposoby.

Pierwszy pogląd zakłada, że różnice między płciami są dziedzictwem procesu ewolucji człowieka i odzwierciedlają podział ról społecznych przypisanych obu płciom. Podstawowym powodem różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami są więc wg tej koncepcji funkcje rodzicielskie.
Dzisiejsze kobiety przewyższają mężczyzn w zdolności do odbierania i nadawania komunikatów niewerbalnych oraz w posługiwaniu się językiem mówionym i pisanym. Pozostając przez stulecia w kręgu domowego ogniska z innymi kobietami i dziećmi, zdobywały wysokie umiejętności interpersonalne.
Mężczyźni, wyłączeni z opieki nad potomstwem, mogli poświecić swój czas i energię na działania w sferze publicznej. Od najmłodszych lat towarzyszy im również dzisiaj rywalizacja, dzięki której lepiej radzą sobie w sytuacji konfliktów. Wykształciła się także potrzeba osiągania wysokiego statusu, który gwarantował (i dziś też gwarantuje) dostęp do atrakcyjnych partnerek.
Druga koncepcja upatruje przyczyny różnic w społecznym podziale pracy. Socjalizacja chłopców i dziewczynek przebiega odmiennie i zaczyna się tuż po narodzinach. Społeczeństwo dysponuje szeregiem mechanizmów, aby wywierać presję i narzucać odmienne standardy. Skutkiem takich działań jest pogłębianie się różnic pomiędzy płciami, które są wzmacniane odmiennymi oczekiwaniami związanymi z pełnieniem stereotypowych ról społecznych: kobiety – matki i mężczyzny – głowy rodziny.

Język kobiet – język mężczyzn.

Jednak czasy, w których kobiety tkwiły w zaciszu domowego ogniska oraz były pozbawione wszelkich praw odchodzą w naszej kulturze w zamierzchłą przeszłość.
Dziś panie powszechnie uczestniczą w życiu publicznym i pracują zawodowo, obejmują najwyższe urzędy w państwie, rządzie i są obecne na wszystkich szczeblach spółek i firm. Nierzadko też są głównymi żywicielkami rodzin i zajmują się z sukcesem swoją karierą zawodową. Zmienił się więc cały kontekst społeczny, ale różnice utrwalone społecznie.
Deborah Tannen amerykańska socjolingwistka opisuje w swoich pracach zasady, jakie cechują kobiecy i męski styl komunikowania się. Najważniejszą różnicą jest dążenie do symetrii lub asymetrii w rozmowie i zachowaniu. Zachowanie symetrii to między innymi sposób prowadzenia konwersacji zapewniający równy dostęp do głosu, pozostawianie miejsca na wypowiedź drugiej stronie oraz odwzajemnianie pytań – taki styl preferują kobiety.
Męski styl konwersacyjny to utrzymywanie asymetrii polegającej na monopolizowaniu głosu, przerywaniu, wchodzeniu w słowo oraz przyjmowanie roli eksperta w celu zapewnienia sobie wyższej pozycji.
Ignorowanie specyfiki języka kobiet i mężczyzn niesie ryzyko nieporozumień.
Kobiety często mają poczucie, że są niedocenione i, że tylko na kolegów spływa splendor osiągnięć całego zespołu. Mężczyźni zaś często narzekają, że kobiety są niezdecydowane, że same nie wiedzą, czego chcą i, że pewnie mają „złe dni”. Eskalacja takich postaw to prosta droga do konfliktów.
Nie o to jednak chodzi by gloryfikować jeden styl a krytykować drugi, ważne jest by uznać i zrozumieć te różnice, nauczyć się dobrze z nimi funkcjonować i wykorzystać zalety każdego z nich w określonej sytuacji.Warto zatem zrozumieć niezrozumiałe.

Beata Kołodziejska
Artykuł umieszczono dzięki www.homocreatore.pl




Strona: 1

<- Wstecz Do góry